تجهیزات انبارداری

تجهیزات انبارداری

امروزه در مجموعه‌های بزرگ، انبار به عنوان یک موتور پیچیده فعالیت می‌کند؛ هر انبار متشکل از افرادی است که از انواع تجهیزات انبارداری که شامل ماشین آلات، ابزار دستی یا سیستم‌‌های انبارداری است، به منظور کمک رساندن در فرآیند‌های مختلف در انبار، استفاده می‌کنند. تجهیزات انبارداری مناسب می‌تواند مکمل تلاش انبارداران برای بالا بردن مستمر سطح عملکرد یک انبار باشد. بنابراین، انتخاب تجهیزات انبارداری مناسب برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، زمان و کاهش زحمات تیم انبارداری بسیار حائز اهمیت است.

اهمیت تجهیزات انبارداری

تهیه تجهیزات انبارداری مناسب، نه تنها به روند پیشرفت فرآیندهای انبار در مدیریت کالا کمک می‌کند، بلکه احتمال صدمه و آسیب دیدگی محصول را نیز کاهش می‌دهد.
شما می‌توانید بهترین نیروی انسانی را برای ساده‌سازی عملیات انبار خود داشته باشید، اما این تجهیزات است که نقشی اساسی را در کمک به انسان‌ها برای انجام امور به طور موثر ایفا می کند.
تجهیزات انبار در امور مختلف و به منظور افزایش سرعت، دقت و سادگی در امور انبارداری به کار گرفته می‌شود.

برخی از تجهیزات انبار

هر انبار به منظور ایجاد اتوماسیون، افزایش سرعت، کاهش کارهای دستی و بروز بودن به ماشین‌ها و سیستم‌هایی نیاز دارد که به آن‌ها تجهیزات انبارداری می‌گویند.در این مقاله برخی از مهمترین موارد در این زمینه را معرفی و وظیفه هر یک را در انبار مورد بررسی قرار خواهیم داد. پس با ما همراه باشید تا با این تجهیزات آشنا شوید.

تجهیزات ذخیره‌سازی

تجهیزات انبارداری | ذخیره‌سازی

با کمک تجهیزات ذخیره‌سازی مناسب، یک انبار می‌تواند به طور کامل و کارآمد برای دستیابی به اهداف خود از فضای موجود استفاده کند. این نه‌تنها به کارکنان شما کمک می‌کند تا صورت کالا را به سرعت پیدا کنند، بلکه از موجودی ارزشمند شما نیز محافظت می‌کند. علاوه بر این، تجهیزات ذخیره‌سازی می‌توانند در گزینه‌های مختلفی برای مطابقت با نیازهای خاص یک انبار ارائه شوند.

تجهیزات جا‌به‌جایی در انبار

از دیگر تجهیزات انبارداری که می‌توان از آن نام برد، تجهیزات جا‌به‌جایی است. به انواع مختلفی از ماشین آلات که به ساده‌سازی حمل و نقل و ذخیره سازی کالا کمک می‌کنند، تجهیزات جا‌به‌جایی گویند. اشکال در این ماشین‌ها یا عدم وجود آن‌ها می‌تواند به کاهش سرعت و همچنین افزایش فعالیت‌های اضافی در انبار منتهی شود. علاوه بر این، ممکن است منجر به آسیب به کالاهای موجود در انبار و ایجاد هزینه‌های انبارگردانی شود.
اغلب اوقات هزینه‌ها برای خرید چنین اقلامی زیاد است، اما آن‌ها مزیت عملکردی زیادی برای اثبات دارند. آن‌ها  عملیات دستی را کاهش می‌دهند، در مناطق مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند، بسیار قابل تنظیم هستند و نگهداری از آن‌ها آسان است.

تجهیزات جا‌به‌جایی انبار

تجهیزات بسته بندی

تجهیزات انبارداری | بسته‌بندی

عملیات بسته‌بندی شامل مواردی همچون بسته‌بندی یک محصول یا طراحی ظرفی برای محافظت و حمل آسان آن است. از این رو، تجهیزات بسته بندی با کمک به کارکنان در تسریع این فرآیند و افزایش بهره وری، نقش مهمی در حمل و نقل کالا ایفا می کند.
تجهیزات بسته‌بندی مناسب می‌تواند هزینه‌های نیروی کار را کاهش دهد و ثبات را در فرآیند بسته‌بندی ایجاد کند. همچنین، این تجهیزات با حذف امکان پخش بیهوده محصولات در انبار، کنترل موجودی را بهبود می‌بخشند؛ که باعث صرفه جویی زمان، در شمارش موجودی می‌شود.

WMS یک اصل اساسی در انبار

سیستم مدیریت انبار (WMS) یکی از اجزا و تجهیزات انبارداری است که به کنترل و مدیریت عملیات روزانه در یک انبار کمک می‌کند. یک WMS ،انتخاب و ارسال سفارشات را بهینه می‌سازد و کنترل موجودی را بدست می‌گیرد. یک سیستم مدیریت انبار می‌تواند یک برنامه کاربردی مستقل یا بخشی از یک سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) باشد.
یک سیستم مدیریت انبار می‌تواند خطاهای موجود در مدیریت انبار را کاهش دهد. این سیستم همچنین می‌تواند به شرکت کمک کند تا سفارشات را با سرعت بیشتری پردازش کند و محصولات سفارش داده شده را در انبار به سرعت ردیابی کند.

ربات ها آینده انبارداری هوشمند

تقاضا برای انجام سریع و دقیق سفارش همچنان به رشد تصاعدی ادامه داده و باعث افزایش نیاز به نیروی کار می‌شود. هزینه‌های نیروی کار همچنان در حال افزایش است و علیرغم دستمزدهای بالاتر، شرکت‌ها جذب، آموزش و حفظ کارگران را چالشی بزرگ پیش روی خود می‌بینند. به این موارد، اقدامات لازم برای ایمن نگه داشتن کارگران را نیز اضافه کنید تا دریابید که  راه حل‌های رباتیک چه گزینه جذابی برای شرکت‌هایی است که به دنبال افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه هستند.
ربات‌ها را می‌توان یکی از تجهیزات انبارداری نامید که برای جنبه‌های مختلف کار، از جمله چیدمان (برای کاهش همه یا بخشی از جا‌به‌جایی ها در انبار که بهره‌وری را کاهش می‌دهد)، انتخاب مکان (برای کاهش تماس‌ها)، بسته‌بندی و حمل و نقل محصول بین مناطق استقرار، استفاده کرد.

نرم افزار انبارداری

نرم افزار انبارداری ، به منظور کنترل تمام فرآیندهای انبارداری، از ابتدای ورود کالا به انبار تا ارسال به فروشگاه، برای یک انبار بسیار ضروری و حائز اهمیت است. نرم افزار انبارداری عمدتا در کسب و کارهای بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما خرده فروشی ها هم می‌توانند از مزایای این نرم افزار استفاده کنند.
نرم افزار انبارداری سهولت زیادی در کار ایجاد می‌کند و با ایجاد اتوماسیون در فرآیندهای انبار باعث کاهش بی‌دقتی و خطای انسانی می‌شود و به صرفه‌جویی در زمان، منابع و هزینه‌های انبار کمک می‌کند.

تجهیزات انبارداری | نرم افزار

RFID ابزاری برای کنترل موجودی

(Radio Frequency Identification) RFID یک فناوری برای شناسایی خودکار و ضبط اطلاعات است که به صورت خودکار اشیاء یا انسان را شناسایی و داده‌های مربوط به آن‌ها را جمع‌آوری کرده و آن داده‌ها را مستقیما  و بدون دخالت انسان وارد سیستم‌های رایانه‌ای می‌کند.
جمع آوری این داده ها برای هوشمندسازی، افزایش سرعت عملکرد و کاهش خطا در انبار امری حیاتی است و هر کجا که نیاز به شمارش یک انسان، شیء یا کالا وجود داشته باشد، می‌توان از تکنولوژی RFID استفاده کرد.

حرف آخر

پس از بررسی تجهیزات انبارداری که در این مقاله بحث شد، متوجه خواهید شد که یک انبار مدرن متشکل از ماشین‌ها و انسان‌هایی است که با هم کار می‌کنند تا مجموعه ای از فرآیندها و وظایف را انجام دهند. انتخاب تجهیزات مناسب نه تنها بهره‌وری انبار شما را افزایش می‌دهد، بلکه در نهایت رضایت بیشتر مشتری را نیز به همراه دارد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه می‌توانید مطالب این وبسایت را دنبال نمایید.

4 دیدگاه دربارهٔ «تجهیزات انبارداری»

    1. سلام و ادب خدمت شما
      ما نرم افزار انبار رو هم به عنوان یکی از ابزارهایی دیدیم که می‌بایست در انبار از آن استفاده نمود؛ نگرش ما به این موضوع، صرفا سخت افزاری نبوده.
      از نکته‌بینی شما سپاسگزاریم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا