جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

چیدمان انبار و سیستم جانمایی انبار

جانمایی انبار یا مدیریت چیدمان انبار ( warehouse layout ) یکی از چالش‌های انبارداری در جامعه مدرن امروزی است. احتمال زیاد شما نیز با این موضوع درگیر هستید که محصولی در جایی از انبار است که فقط اپراتور از آن آگاه است و نمی‌توانید این موضوع را مدیریت کنید؛ بگذارید سیستم بر مبنای دیتا تصمیم بگیرد جای افراد!

برای درک بهتر اهمیت جانمایی انبار لازم است در قدم اول گریزی به واژه انبارداری بزنیم.

انبار محوطه‌ای تجاری است که با بکار بستن یک سیستم جانمایی و طبقه بندی اصولی و درست برای نگهداری یک یا چند نوع کالا استفاده می‌شود.

به عملیات بارگیری، نگهداری و تخلیه کالا، انبارداری می‌گویند. انبارداری بخشی از عملکرد لجستیکی هر شرکت و بنگاه اقتصادی است که وظیفه ذخیره و نگهداری صحیح از کالاهای موجودی را برای تولید کننده، تامین کننده و مصرف کننده دارد .

جانمایی در انبار

چیدمان انبار | یک رکن مهم!

هر انباردار، چهار وظیفه اصلی دارد .

۱ پذیرش کالا / ۲ جانمایی انبار / ۳ انتخاب و گرد اوری کالا برای خروج  / ۴ بسته بندی و تحویل کالا

انباردارها برای اجرای صحیح ۴ مورد مذکور به مجموعه‌ای از حداقل تجهیزات، امکانات و ابزارآلات نیازمند هستند از جمله جرثقیل، لیفتراک، سیستم‌های تکنولوژیک و نیروی انسانی. با ظهور تکنولوژی‌های نو و افزایش عرضه محصولات که متقابلا با بزرگتر شدن انبارها همراه است، شرکت‌ها  تلاش بر مدرنیته کردن انبارهای خود دارند و همین امر باعث شده تا شاهد ظهور انبارهایی بدون نیروی انسانی باشیم؛ این امر موجب کاهش خطا و بالارفتن سرعت فرایندهای انبارداری از جمله فرایند ورود و خروج، انبارگردانی، جانمایی انبار می‌شود و درنهایت هزینه‌های انبار کاهش می‌یابد. این فاکتورهای مثبت موجب به وجود امدن نیازهای جدیدی برای شرکت‌ها شده است و آن‌هارا به سوی صمیمی تر شدن با تکنولوژی‌های نو و بروزرسانی فرایندهای خود سوق داده است.

انبارداری و جانمایی انبار

در ادامه به بررسی موشکافانه و همچنین نحوه بهبود فرایند جانمایی انبار می‌پردازیم.

مدیر انبار در حیطه خود وظایف و مسئولیت‌های بسیاری دارد که به انجام رساندن انها در زمان مناسب و با کیفیت مورد انتظار کاری بسیار دشوار و همچنین حیاتی برای تحقق اهداف سازمان است. از طرفی دیگر مدیریت منابع مالی نیز برای هر شرکتی، فاکتوری بسیار مهم و چالش برانگیز است؛ در این شرایط وجود هرگونه خطا در سیستم، می‌تواند ضررهای جبران ناپذیری را برای انباردار و به تبع سازمان به همراه داشته باشد.

هرکه بامش بیش برفش بیشتر! دشواری کار با بزرگتر بودن شرکت نیز چندین برابر می شود؛ اما راه حل چیست ؟

انباردار نیازمند دقت فوق العاده بالا در اجرای فعالیت‌هایی مانند کنترل موجودی، جانمایی انبار ، جمع آوری حواله، حفاظت از انبار، جابه جا کردن محصولات، کنترل ورورد و خروج کالا و غیره می‌باشد.

نرم افزار جانمایی انبار

اهمیت فرایند جانمایی

در میان فرایند‌های اساسی انبار ، جانمایی انبار از اهمیت بسزایی برخوردار است؛  جانمایی به زبان ساده یعنی دقیقا چه چیزی در کجا قرار دارد؟ جواب این سوال نقش تعیین کننده‌ای در کاهش خطا، مدیریت زمان و سرعت دادن به سایر فرایندهای انبار دارد.

کارایی نرم افزار جانمایی انبار

در هر انبار هزاران کالا و صدها قفسه وجود دارد. مدیریت جانمایی انبار، یکی از مراحل اساسی مدیریت انبار است که اگر درست انجام نگردد تمام مراحل دیگر را فلج میکند؛ اگر به دنبال یک کالای خاص بگردید و یا به هنگام جمع‌آوری حواله نیازمند آگاهی از محل قرارگیری دقیق هر محصول باشید، قطعا وجود یک سیستم مدیریت جانمایی، به شما کمک خواهد نمود.

عدم جانمایی درست کالا در زمان ورود آن به انبار، که نخستین فرایند اصلی در هر انبار به شمار می‌رود، بی نظمی و اختلال ایجاد میکند؛ از طرفی دیگر، این اتفاق  باعث می‌شود از فضای انبار به درستی استفاده نگردد و درنتیجه فضای کافی برای پذیرش کالاهای بیشتر وجود نداشته باشد.

نبود سیستم چیدمان انبار یعنی وقوع یک فاجعه!

 در برخی موارد گاها به قدری انبار پر می‌شود که عبور و مرور کارکنان و لیفتراک‌ها هم دشوار میگردد و باعث کاهش دو چندان سرعت می‌گردد؛ در این انبار بهم ریخته، ورود محصول جدید کندتر صورت میگیرد و همه این اختلالات احتمال بروز خطا را نیز افزایش می‌دهد.

ندانستن اینکه چه چیزی در کجا قرار دارد، فرایند انتخاب و جمع‌آوری کالا را ناممکن می‌سازد. هنگامی که وسیله‌ای را در خانه گم میکنیم، گاها مجبور می‌شویم ساعت‌ها خانه را جستجو کنیم؛ تصور کنید وجود چنین اتفاقی در حجم و اندازه یک انبار می‌تواند فاجعه بار باشد و حتی در بهترین حالت نیز وقت بسیار زیادی را اتلاف کند؛ این اتفاق  تاخیر زیادی را در زمان تحویل کالا ایجاد می‌کند که این امر ضررهای اقتصادی زیادی نیز برای شرکت به دنبال خواهد داشت .

خبرهای بد ادامه دارد! مدیریت غیر اصولی و فکر نشده جانمایی انبار، فرایند بسته‌بندی و تحویل را هم کند می‌کند.

حتی اگر با کمک فرازمینی‌ها و یا وقوع یک معجزه بتوان مراحل ورود کالا و جست و جو را بدون تمرکز بر جانمایی صحیح و در عین حال بدون کاهش راندمان انجام داد، در مرحله جمع‌آوری حواله خروج دیگر راه نجاتی نخواهد بود؛ چرا که استراتژی‌های چیدمان انبار در آماده سازی برای خروج نقش تعیین کننده‌ای دارند.

خروج کالا به عنوان اخرین مرحله، نشان دهنده نتیجه زحمات شرکت به متقاضی کالا می‌باشد و کوچک‌ترین اشتباه، دیدگاه خریدار را به سازمان عوض می‌کند .

حال از زاویه ای دیگر موضوع را بررسی می کنیم ‌.

لازم به ذکر است این سیستم تنها بخشی از سیستم مدیریت انبار شرکت آویژه است.

جانمایی در عصر مدرن

امروزه شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی پیشگام، به علت اهمیت فرایند جانمایی و چیدمان انبار و بالابردن سرعت و دقت برای راندمان بهتر از تکنولوژی‌های نوین در زمینه جانمایی بهره می‌گیرند؛ دنیای مدرن در زمینه جانمایی انبار بسیار حیرت اور است؛ یکی از بهترین این تکنولوژی‌ها، فناوری RFID است که انبارداری هوشمند مبتنی بر آن شکل می‌گیرد.

دنیایی که در آن فرایند پذیرش کالا بدون نیاز به نیروی انسانی، با بالاترین سرعت صورت می‌گیرد و تمام اطلاعات بدون پیگیری‌های پی در پی و استرس و اضطراب از داده‌های غلط و خطای انسانی، با بالاترین جزئیات ممکن در اختیار انباردار و شرکت قرار داده می‌شود  .

دنیایی که در آن  مکان دقیق هر کالا در انبار با تمام جزئیات تنها با لمس یک دکمه امکان پذیر است .

دنیایی پر از کامپیوترهای بدون خطا که برخلاف انسان‌ها توانایی پردازش هزاران کالا را به صورت هم زمان، با سرعتی باور نکردنی و دقتی بی نظیر دارند .

دنیایی که در آن انبارها با حداکثر بهره‌وری خود کار می‌کنند؛ در قرن ۲۱ این رویا به واقعیت پیوسته است !

آویژه برای تحقق این رویا در کنار شماست.

پیمایش به بالا