تگ RFID

تگ rfid از مهم‌ترین اعضای یک سیستم rfid و شناخته شده‌ترین تجهیزات rfid است که به آن، لیبل rfid یا برچسب rfid نیز گفته می‌شود؛ مهم ترین وظیفه لیبل rfid، اختصاص هویت منحصر به فرد به هر چیز، از طریق شناسه موجود در آن است.

تگ rfid از یک چیپ الکترونیکی برای ذخیره اطلاعات و همچنین یک آنتن برای انتقال و دریافت سیگنال‌ها تشکیل شده است.

RFID Tag

به دلیل تنوع بسیار بالای این تگ‌ها، لازم است هنگام خرید تگ rfid به نکات مهمی توجه کنیم؛ پادکست زیر، راهنمای شما در هنگام خرید تگ rfid خواهد بود.

راهنمای خرید تگ RFID

پادکست

خرید تگ rfid، نیازمند دقت بالایی است؛ چرا که صدها لیبل rfid در اشکال و اندازه‌های گوناگون با ویژگی‌های مختلف برای محیط‌های خاص و با کاربردهای متفاوت در دسترس هستند.

هر تراشه rfid، دارای چهار بانک حافظه است؛EPC ،TID ، User و Reserve؛ هر یک از این بانک‌های حافظه، حاوی اطلاعاتی در مورد تگ هستند؛ به طور مثال:

Epc code، یک شناسه 24 رقمی منحصر به فرد در دنیا است؛ با اختصاص این شناسه‌ به هر عنصر دلخواه، می‌توان هویتی منحصر به فرد برای آن تعریف نمود؛ این عنصر می‌تواند یک شخص، یک کالا و یا یک دارایی ثابت در سازمان باشد.

همچنین این قابلیت برای تگ ها تعریف شده است که کاربر بتواند هر گونه اطلاعاتی را بر روی آن ذخیره کند

تگ های rfid

انواع تگ rfid

تگ های لیبلی RFID

تگ 9654

تگ لیبلی 9654 ALN

مشاهده محصول
تگ 9640

تگ لیبلی 9640 ALN

۹۶۱۰

تگ لیبلی 9610 ALN

تگ ۹۶۶۲

تگ لیبلی 9662

تگ های جاسوئیچی RFID

تگ جاسوییچی rfid

تگ جاسوییچی RO

تگ جاسوییچی

تگ جاسوییچی مایفر

تگ مچبند RFID

تگ مچبند

تگ مچبند فنری 125 RO

تگ مچبند rfid

تگ مچبند 13.56 مایفر

مچبند سیلیکونی

تگ مچبند سیلیکونی RO

تگ مقاوم یا هارد تگ RFID

هارد تگ rfid

تگ مقاوم برد بلند مخصوص پالت ALIEN مدل ۱H13120

مشاهده محصول
تگ مقاوم

تگ مقاوم برد بلند مخصوص فلز ALIEN 2H3613

تگ سکه‌ای

تگ سکه ای ۱۲۵ کیلوهرتز RO

تگ مقاوم

تگ مقاوم برد بلند مخصوص فلز OMNI-ID مدل DURA 1500

تگ NFC

تگ nfc

تگ لیبل گرد NFC مدل NTAG 213

تگ های کاربردی

تگ خردشونده

برچسب اموال خرد شونده 9654

مشاهده محصول
تگ طلا

تگ لیبل برد بلند مخصوص جواهرات ALIEN مدل 5L2668

مشاهده محصول

لیبل rfid | برچسب rfid

ساده‌ترین کار برای توضیح لیبل RFID، مقایسه آن با بارکد است؛ مشابه بارکدها، برچسب RFID معمولاً برای بازیابی سریع اطلاعات محصول، شیء و یا انسان مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ با این تفاوت که تگ‌های آر اف آی دی نیازی به دید مستقیم ندارند و می‌توانند گروهی قرائت شوند.

از لازمه‌های تحقق جمله زیر، وجود برچسب rfid است که می‌بایست بر روی عنصر مد نظر، برای شناسایی و ردیابی الصاق گردد؛

هر کجا نیاز داشتید تا یک انسان، شیء، کالا و یا هر چیز دیگر را در هر زمانی شناسایی کنید و اطلاعاتی از آن در اختیار داشته باشید، می‌توانید روی RFID حساب کنید.»

تگ rfid انواع دسته‌بندی‌های مختلفی دارد که در زیر به آن اشاره می‌کنیم:

دسته بندی تگ‌های rfid

در دنیای امروز هزاران نوع تگ rfid با کاربردهای گوناگون در اختیار قرار دارد؛

تگ‌های rfid را می‌توان به طرق مختلفی دسته‌بندی کرد، از جمله مهم‌ترین دسته‌بندی‌ها می‌توان به مواردی همچون نوع شکل ظاهری، نوع فرکانس، نوع شرایط محیطی و نوع کاربرد اشاره کرد؛

انواع شکل ظاهری تگ‌های rfid

چیپ و آنتن تگ‌های rfid در پوسته‌های بسیار متنوعی قرار گرفته‌اند؛ این موضوع باعث شده است تا انواع بسیار زیادی از اشکال تگ‌های rfid با توجه به کاربردهای مختلف تولید شده باشد.

از جمله رایج‌ترین اشکال ظاهری تگ‌های rfid می‌توان به مواردی چون تگ لیبلی، تگ کارتی، تگ جاسوییچی، تگ مچبند و هاردتگ‌ها اشاره کرد.

انواع فرکانس تگ‌های rfid

تکنولوژی rfid در بازه فرکانسی معینی عمل می‌کند و در نتیجه تمامی تجهیزات این تکنولوژی نیز می‌توانند با توجه به هر یک از این فرکانس‌ها دسته‌بندی شوند؛

فرکانس‌های LF، NFC، HF، UHF Passive، BAP، UHF Active از مهم‌ترین و رایج‌ترین دسته‌بندی تگ‌های rfid بر مبنای فرکانس rfid محسوب می‌شوند.

انواع شرایط محیطی تگ‌های rfid

شرایط محیطی‌ که تگ rfid در آن قرار می‌گیرد، می‌تواند بر عملکرد آن تاثیرگذار باشد؛ به همین علت تگ‌ها را بر اساس نوع شرایط محیطی نیز می‌توان دسته‌بندی کرد؛

تگ‌های مقاوم در برابر آب، تگ‌های مقاوم و سخت در برابر ضربه، تگ‌های مقاوم در برابر فلز، تگ‌های مقاوم در هنگام مجاورت با فلزات و غیره.

انواع کاربرد تگ‌های rfid

تگ‌های rfid را بر اساس کاربردهای مختلف مورد استفاده نیز تولید و دسته‌بندی کرده‌اند؛ به طور مثال تگ مورد استفاده هنگام ردیابی دام که به آن تگ دام نیز گفته می‌شود؛ تگ لباس که اغلب امکان دوخته شدن آن به لباس نیز وجود دارد؛ تگ پلمپ، برچسب اموال که به آن تگ اموال نیز گفته می‌شود؛ تگ جواهر و طلا و غیره.  

سیستم اموال داری
rfid tag

اما تگ آر اف آی دی چگونه کار می‌کند؟

تگ‌های rfid داده‌ها را از طریق امواج رادیویی به آنتن و ریدر rfid منتقل می‌کنند؛ اما چگونه؟

تگ‌های rfid پسیو که از باتری بهره نمی‌برند، انرژی را از امواج رادیویی ایجاد شده توسط آنتن rfid دریافت می‌کنند؛ این انرژی از طریق آنتن داخلی موجود در تگ به چیپ الکترونیکی موجود انقال پیدا می‌کند و این تراشه فعال می‌شود.

پس از فعال شدن تراشه، تراشه یا همان چیپ الکترونیکی، سیگنال‌هایی را به سمت ریدر rfid ارسال می‌کند و ریدر از این طریق داده را دریافت می‌کند.

اما در تگ‌های اکتیو به واسطه وجود باتری، سیگنال‌ها به صورت دائم ارسال می‌شوند و تگ‌ها به صورت دائم توسط ریدر rfid قرائت می‌شوند.

RFID Tag

برای مشاوره در خصوص انتخاب تگ rfid، بازدید از شوروم rfid و یا خرید تگ آر اف آی دی با ما در تماس باشید.

راهکارهای مرتبط

اسکرول به بالا