rfid چیست

RFID چیست | آر اف آی دی چیست ؟

اولین سوالی که معمولا افراد در مواجه شدن با تکنولوژی rfid به ذهنشان خطور می کند، این سوال است که آر اف آی دی چیست؛ در این مقاله به این سوال به طور مفصل پاسخ خواهیم داد.
RFID چیست: شناسایی از طریق امواج رادیویی ساده ترین تعریفی است که می توان در تعریف تکنولوژی rfid ارائه داد؛ اما این تعریف صرفا نقطه شروع پاسخ به این سوال است.
در ادامه بیشتر با تکنولوژی rfid آشنا خواهیم شد و همچنین تمامی جوانب این تکنولوژی مانند کاربردهای آن و مزایای استفاده از آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.
اگر اجازه دهید حرف آخر را در همین ابتدا بیان کنیم؛

هر کجا این نیاز وجود داشته باشد که یک انسان، شیء، کالا و یا هر چیز دیگر، در هر زمانی شناسایی شود و اطلاعاتی از آن در اختیار قرار گیرد، می‌توان روی تکنولوژی rfid حساب کرد.

RFID (آر اف ای دی) مخفف عبارت Radio Frequency Identification است؛ همان گونه که از مخفف آن نیز مشخص است، این تکنولوژی شناسایی از طریق امواج رادیویی را میسر کرده است.
امروزه ضرورت شناسایی و جمع آوری خودکار داده ها بدون نیاز به دخالت انسان تبدیل به امری حیاتی شده است؛ صنایع گوناگون از این داده‌های جمع‌آوری شده، جهت هوشمندسازی، افزایش سرعت عملکرد و کاهش خطا در بخش‌های مختلف، استفاده می‌کنند.

تکنولوژی rfid چیست

در پاسخ به این ضرورت، تاکنون فناوری‌های متعددی طراحی و پیاده سازی شده است؛ یکی از این تکنولوژی‌ها، تکنولوژی RFID نام دارد. 
هدف اکثر سیستم‌های شناسایی خودکار، افزایش کارآیی، کاهش خطای ورود اطلاعات و آزادسازی زمان کارکنان برای انجام کارهای مهم‌تر نظیر سرویس‌دهی بهتر به مشتریان است.

به منظور یافتن جواب بهتری برای سوال rfid چیست، لازم است تا با تجهیزات این تکنولوژی آشنا شویم.

rfid چیست | تجهیزات rfid

یک سیستم rfid از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است؛ اما مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از :

rfid tag | تگ rfid | برچسب rfid

تگ rfid از شناخته شده ترین اجزای تجهیزات rfid است و مهم ترین وظیفه آن، اختصاص هویت منحصر به فرد به هر عنصر مد نظر است؛ این عنصر می‌تواند یک شخص، یک کالا و یا یک دارایی ثابت در سازمان شما باشد.

یک تگ rfid از یک چیپ الکترونیکی برای ذخیره اطلاعات و ID و همچنین یک آنتن برای انتقال و دریافت سیگنال‌ها تشکیل شده است.

تگ ۹۶۵۴

در هر تراشه یا همان چیپ الکترونیکی چهار بانک حافظه وجود دارد؛ EPC ،TID ، User و Reserve؛ که هر یک از این بانک‌های حافظه، حاوی اطلاعاتی در مورد تگ هستند؛ به طور مثال:

Epc code یک شناسه 24 رقمی است که این شناسه در دنیا منحصر به فرد می‌باشد؛ با اختصاص این شناسه‌ به هر عنصر دلخواه می‌توان هویتی منحصر به فرد برای آن تعریف نمود.
همچنین این قابلیت برای تگ‌های آر اف آی دی تعریف شده است که کاربر بتواند هر گونه اطلاعاتی را بر روی آن ذخیره کند.

اما تگ آر اف آی دی چگونه کار می‌کند؟

تگ‌های rfid داده‌ها را از طریق امواج رادیویی به آنتن و ریدر rfid منتقل می‌کنند؛ اما چگونه؟

تگ‌های rfid پسیو که از باتری بهره نمی‌برند، انرژی را از امواج رادیویی ایجاد شده توسط آنتن rfid دریافت می‌کنند؛ این انرژی از طریق آنتن داخلی موجود در تگ به چیپ الکترونیکی موجود انقال پیدا می‌کند و این تراشه فعال می‌شود.

پس از فعال شدن تراشه، تراشه یا همان چیپ الکترونیکی، سیگنال‌هایی را به سمت ریدر rfid ارسال می‌کند و ریدر از این طریق داده را دریافت می‌کند.

صدها برچسب rfid گوناگون در شکل‌ها و اندازه‌های بسیاری با ویژگی‌ها و گزینه‌های مختلف برای محیط‌های خاص و با کاربردهای متفاوت در دسترس هستند.

تگ‌های rfid را می‌توان به طرق مختلفی دسته‌بندی کرد، به طور مثال:

 • نوع شکل ظاهری: تگ لیبلی، تگ کارتی (کارت rfid)، هارد تگ
 • نوع فرکانس: LF، NFC، HF، HUF PASSIVE، BAP، ACTIVE
 • نوع شرایط محیطی: تگ مقاوم در مقابل آب، تگ‌های مقاوم و سخت در برابر ضربه، تگ‌های مقاوم در برابر حرارت
 • نوع کاربرد: تگ لباس، تگ دام، تگ پلمپ، تگ خردشونده (مخصوص مدیریت اموال)، تگ جواهر

rfid reader | ریدر rfid | قرائتگر rfid

یک ریدر rfid «مغز» این سیستم است؛ این ریدرهای rfid دستگاه‌هایی هستند که برای ارتباط با برچسب‌های rfid امواج رادیویی را منتقل و دریافت می‌کنند.

ریدر rfid را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد؛ ریدر ثابت (fixed reader) و ریدر پرتابل (portable reader).

ریدر ثابت آر اف آی دی (rfid fixed reader)

ریدر ثابت rfid به طور معمول در یک مکان و به صورت ثابت مانند دیوار و یا یک میز بدون تحرک نصب می‌گردد.
ریدرهای یکپارچه rfid که به آن‌ها Embed  نیز گفته می‌شود، از زیر مجموعه‌های ریدرهای ثابت هستند؛ یک ریدر یکپارچه rfid از یک ریدر ثابت rfid به همراه یک آنتن تشکیل شده است که به طور معمول شامل یک دهانه آنتن اضافی برای اتصال یک آنتن خارجی اختیاری نیز می‌باشد.

ریدر پرتابل آر اف آی دی (portable rfid reader)

این نوع از ریدر rfid قابل حمل است و میزان انعطاف پذیری در قرائت تگ‌های rfid را برای کاربر افزایش می‌دهد؛ به طور معمول برای افزایش قدرت قرائت این نوع از ریدرهای rfid از یک گان (gun) نیز استفاده می‌شود.
در بسیاری از راهکارهای مبتنی بر فناوری RFID از جمله انبارداری هوشمند و با توجه به کاربردهای مورد نیاز مانند انبارگردانی، از این نوع ریدر استفاده می‌شود.

Antenna (آنتنRFID )

آنتن‌های RFID، امواج رادیویی را به برچسب‌های RFID ارسال می‌کنند و سپس منتظر پاسخ می‌مانند. آن‌ها با کابل به قرائت‌گر RFID متصل شده‌ و قرائت‌گر مانند یک بازو برای ارسال و دریافت اطلاعات در این سیستم عمل می‌کند.

Cables (کابل)

کابل‌ها، قرائت‌گر و آنتن را  به هم متصل می‌کنند و به قرائت‌گر اجازه می‌دهند تا فرمان‌ها را از طریق امواج رادیویی به آنتن بفرستد. کابل‌های RFID با توجه به اتصالات، طول و درجه عایق بندی حرارت متفاوت هستند و متناسب با ویژگی خود در بخش‌های مختلفی کاربرد دارند.

Auxiliary Items (اقلام کمکی)

بسته به این که سیستم RFID چقدر پیچیده است، موارد کمکی را می‌توان برای سهولت استفاده یا ایجاد قابلیت جدید به کار گرفت؛ این موارد عبارتند از براکت نصب آنتن، پرینترهای RFID، آداپتورها و پورتال.

Software (نرم افزار)

در هر سیستم RFID وجود یک نرم‌افزار ضروری است تا سخت افزار بتواند کاربرد اساسی خود را به وسیله این نرم افزار نشان دهد.

انواع فرکانس RFID چیست ؟

برچسب‌های RFID با استفاده از امواج الکترومغناطیسی ارتباط برقرار کرده و بین ۱۲۵ کیلوهرتز و ۹۶۰ مگاهرتز کار می‌کنند.

RFID منفعل

Low Frequency (فرکانس پایین  125 – 134 kHz )

فرکانس پایین یا LF برای کاربردهایی همچون ردیابی حیوانات مورد استفاده قرار می‌گیرد، آب در محدوده قرائت آن‌ها تقریباً هیچ تاثیری ندارد و محدوده قرائت برای این فرکانس تا ۱۰ سانتی متر طول دارد.

High Frequency (فرکانس بالا 13.56 MHz)

فرکانس بالا یا HF محدوده قرائت وسیعی از یک سانتیمتر تا ۱ متر دارند. (NFC) بخشی از این فرکانس است و در سیستم‌های کاربردی مانند سیستم‌های بلیط مترو به کار می‌رود.

Ultra-High Frequency (فرکانس بسیار بالا865 – 960 MHz)

فرکانس UHF بخش عمده ای از کاربردهای RFID (ار اف ای دی) را تشکیل می‌دهد. محدوده قرائت برچسب‌های UHF منفعل از چند سانتی‌متر برای برچسب‌های کوچک و تا حدود ۱۰ متر برای برچسب‌های بزرگ میباشد. این فرکانس اغلب در مواردی مانند ردیابی دارایی، زمان‌بندی مسابقه، ردیابی ابزار و وسائل به کار گرفته میشود.

فرکانس‌های RFID

RFID فعال

Active RFID

برچسب‌های فعال RFID شامل یک باتری برای بالا بردن محدوده قرائت آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ متر طول هستند؛ این برچسب‌ها می‌توانند از فاصله خیلی دور قرائت شوند، اما عمر باتری آنها تنها حدود ۳-۵ سال است؛ این برچسب‌ها بزرگ‌تر، ‌حجیم‌تر و گران‌تر از همتایان منفعل خود هستند.
این برچسب‌ها در سیستم‌هایی که نیاز به ردیابی در لحظه و محدوده طولانی قرائت وجود دارد، کاربرد دارند.

ویژگی‌های تکنولوژی RFID چیست ؟

 • فن‌آوری RFID یک تکنولوژی بدون محدودیت نیست.
 • اکثر برچسب‌های RFID حافظه کمی داشته و برای نگهداری یک شماره شناسایی طراحی شده‌اند.
 • در حالی که برخی برچسب‌ها می‌توانند داده‌های بیشتری را در بخش حافظه کاربر ذخیره کنند، دسترسی به این اطلاعات اضافی زمان خواندن را کاهش می‌دهد.
 • برچسب‌ها با یک پروتکل امنیتی به وجود می‌آیند که می‌تواند با نرم‌افزار بهبود یابد؛ این برچسب می‌تواند پس از خواندن با یک گذرواژه قفل شود.

تکنولوژی RFID، پیرامون ما

بسیاری از مردم از این که چه تعداد دفعات از تکنولوژی RFID استفاده کرده و یا از یک دستگاه RFID به صورت روزانه یا هفتگی استفاده کرده‌اند، آگاهی ندارند؛ کارت‌های دسترسی ورود به ساختمان‌ها، جمع آوری عوارض خودکار در بزرگراه‌ها، ایستگاه وزن کامیون‌ها و قرائت‌گرهای کارت‌های اعتباری همگی در اطراف ما بوده و از فن‌آوری RFID استفاده می‌کنند؛

 • هتل‌ها اکنون از تکنولوژی RFID برای کارت‌های ورود به اتاق‌ها استفاده می‌کنند
 • بیمارستان‌ها از آن برای کنترل دارایی خود استفاده می‌کنند
 • در انبارها برای مدیریت موجودی محصولات به کار گرفته میشود.
 • در خطوط تولید برای کنترل کیفیت و آگاهی از وضعیت تولید محصولات استفاده میشود.

امکانات این تکنولوژی بسیار زیاد است، اکثر این امکانات چند سال است که وجود دارند و هر روز برجسته‌تر میشوند؛
تکنولوژی RFID به سرعت در حال رشد است و به اینترنت اشیا (IOT) قدرت می‌دهد.

مقایسه RFID و بارکد

همه ما با بارکد آشنا هستیم و در اماکن مختلف دیده‌ایم که فردی با ریدر تفنگی شکل، بارکد روی اشیاء را می‌خواند تا اطلاعات مربوط به آن کالا را مشاهده کنیم .پس از فناوری بارکد، نسل جدیدی از فناوری به نام RFID بوجود آمد. این تکنولوژی با امواج رادیویی کار می‌کند و نسبت به بارکد سریع تر است.
استفاده از RFID به عنوان جایگزینی برای بارکدها در حال افزایش است؛ از جمله مزایای این تکنولوژی نسبت به بارکد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تکنولوژی RFID در چند ثانیه می‌تواند تعداد زیادی کالا را بخواند و اطلاعات آنها را با جزئیات بیش تری نسبت به بارکد، نشان دهد.
 • بر خلاف بارکد که باید نور به برچسب بارکد بتابد، RFID با گسیل امواج می‌تواند با فاصله بیشتری از کالا و بدون نیاز به خط دید مستقیم، برچسب آن را بخواند و کالا را شناسایی کند.
 • تکنولوژی RFID می‌تواند هزاران موارد را به طور همزمان شناسایی کند و اقلام را از فاصله‌هایی با ابعاد در محدوده سانتی‌متر تا متر بسته به نوع برچسب و قرائت‌گر RFID بررسی کند. زمان قرائت برای برچسب‌های RFID نوعاً کم‌تر از ۱۰۰ میلی‌ثانیه است.
 • بارکدها قابل استفاده مجدد نیستند و این درحالی است که برچسب‌های RFID قابل استفاده مجدد بوده و قابلیت بازنویسی دارند.
 • برچسب‌های RFID در مقایسه با بارکد مقاوم‌تر، قوی‌تر و بهتر هستند و اغلب در یک پوشش پلاستیکی محافظت می‌شوند؛ به همین خاطر احتمال فرسودگی و مخدوش شدن آن‌ها پایین است؛ با این حال،هزینه برچسب RFID بیش از بارکد چاپ شده است.

این فناوری برای کسانی که باید حجم بالایی از کالا را مدیریت کنند و دغدغه مدیریت زمان و هزینه دارند٬ بسیار مناسب است و پیشنهاد می‌گردد.

چالش‌های تکنولوژی RFID چیست ؟

RFID در معرض دو چالش اصلی قرار دارد:
تداخل قرائت‌گر؛ این چالش زمانی که سیگنال یک قرائت‌گر RFID با یک قرائت‌گر دیگر تداخل می‌کند رخ میدهد؛ می‌توان با استفاده از یک پروتکل ضد تداخل از تداخل قرائت‌گرهای RFID جلوگیری کرد.
تداخل برچسب‌ها؛ تداخل برچسب‌ها زمانی رخ می‌دهد که تعداد زیادی از برچسب‌ها یک قرائت‌گر RFID را هنگام ارسال داده‌ها در زمان یکسان اشتباه می‌گیرند؛ انتخاب یک قرائت‌گر که اطلاعات را در هر لحظه جمع‌آوری کند از این مسئله جلوگیری می‌کند.

راهکار RFID چیست ؟

با استفاده از راهکار RFID  می توان انبارهای بزرگ، جریان کارها و فرایندها را در کارخانه های بزرگ به آسانی مدیریت کرد.
یکی از دغدغه های مدیران کارخانه شرکت های بزرگ این است که نظارت دقیق و کافی بر تمام امور نداشته و با وقت محدودی که دارند، نمی توانند به صورت دائم و از نزدیک تمام امور را مدیریت کنند.
با استفاده از فناوری RFID این امر برای مدیران ممکن است که با سرکشی کمتر و دقت بیشتر، فعالیت‌های حوزه خود را مدیریت کنند. بوسیله برچسب‌های RFID که به هر کالا الصاق می شود و قرائت‌گرهای RFID، شما می توانید به طور آنی هر آنچه می خواهید را پایش کنید.
از جمله راهکارهای مهم RFID میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

در نهایت می‌توان گفت تکنولوژی RFID ابزاری است به منظور جمع آوری مکانیزه اطلاعات جهت بهینه سازی یک فرایند و یا اصلاح یک ساختار

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره با ما در تماس باشید.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه می‌توانید مطالب این وبسایت را دنبال نمایید

5 دیدگاه دربارهٔ «RFID چیست | آر اف آی دی چیست ؟»

 1. بازتاب: انبارداری نوین و مدیریت حرفه ای در انبار - وبلاگ تدبیر داده آویژه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا