RFID چیست

تکنولوژی RFID چیست ؟

RFID چیست از جمله رایج ترین سوالاتی است که در ذهن افرادی که برای اولین بار نام این تکنولوژی را می‌شوند، قرار می‌گیرد.
امروزه ضرورت شناسایی خودکار عناصر و جمع آوری داده مرتبط به آنان بدون نیاز به دخالت انسان جهت ورود اطلاعات در بسیاری از عرصه های صنعتی، علمی، خدماتی و اجتماعی احساس می‌شود. در پاسخ به این نیاز تاکنون فناوری‌های متعددی طراحی و پیاده سازی شده است؛ یکی از این تکنولوژی‌ها، تکنولوژی RFID نام دارد.
RFID (ار اف ای دی) چیست:
RFID (آر اف ای دی) مخفف عبارت “Radio Frequency Identification” و به معنای شناسایی امواج رادیویی است؛ این تکنولوژی یکی از به‌روزترین روش‌های رهگیری اشیا، افراد و جریان‌کار با استفاده از داده‌های منتقل‌شده از طریق امواج رادیویی است.
هدف اکثر سیستم‌های شناسایی خودکار، افزایش کارآیی، کاهش خطای ورود اطلاعات و آزادسازی زمان کارکنان برای انجام کارهای مهم‌تر نظیر سرویس‌دهی بهتر به مشتریان است .

توانایی شناسایی و ردیابی آیتم‌ها، محصولات و اموال مختلف بدون نیاز به خط دید مستقیم می‌تواند برای بسیاری از سازمان‌ها و کارخانه‌جات مفید باشد.
به عنوان مثال، اگر یک شرکت دارای ۵۰۰۰ جعبه محصول همسان در انبار خود باشد، قرار گرفتن برچسب RFID روی هر یک از آن‌ها می‌تواند به شناسایی و ردیابی تمامی جعبه‌ها به صورت مجزا کمک کند؛ شناسایی این جعبه‌ها، هنگامی که حامل یک کالای ارزشمند یا سفارش مشتریان باشند، بسیار حائز اهمیت خواهد بود.
در زیر برخی فواید دیگر استفاده از RFID وجود دارد:

 • تکنولوژی RFID نیازی به خط دید مستقیم ندارد.
 • برچسب‌های RFID می‌توانند دوباره بازنویسی و استفاده شوند.
 • برچسب‌های RFID می‌توانند در برابر تاثیر عوامل محیطی مقاوم باشند.
 • داده‌های برچسب RFID رمزنگاری شده و می‌توانند برای امنیت بیشتر قفل گردند.
 • برچسب‌های RFID می‌توانند اطلاعات بیشتری نسبت به سایر برچسب‌ها را در خود ذخیره کنند.
 • قرائت‌گرهای RFID می‌توانند در عرض چند ثانیه صدها تگ RFID را بخوانند.
 • تگ‌های RFID می‌توانند اطلاعات گوناگونی مانند دستورالعمل، بارکد، نام‌ محصولات‌ و… را در خود ذخیره کنند.
 • سیستم‌های RFID می‌توانند با سایر سیستم‌ها یا فرآیندهای داخلی یک سازمان ادغام شوند.

اجزا سیستم RFID چیست ؟

Reader(قرائت‌گر RFID)

یک قرائت‌گر RFID “مغز” این سیستم است، قرائت‌گرها می‌توانند برنامه‌ریزی شوند تا:

 • فقط برچسب‌های خاصی از RFID را قرائت کنند
 • در زمانی خاص اقدام به قرائت برچسب‌ها کنند
 • برای کنترل موجودی انبار، برچسب‌ها را به صورت یکباره قرائت کنند و یا برای سنجش اطلاعات خاصی، برچسب‌ها را چندبار قرائت کنند.

Antenna(آنتنRFID )

آنتن‌های RFID، امواج رادیویی را به برچسب‌های RFID ارسال می‌کنند و سپس منتظر پاسخ می‌مانند. آن‌ها با کابل به قرائت‌گر RFID متصل شده‌ و قرائت‌گر مانند یک بازو برای ارسال و دریافت اطلاعات در این سیستم عمل می‌کند.

Tags (تگ RFID)

برچسب‌های RFID بر روی اشیا قرار داده می‌شوند و اطلاعات بر روی آن‌ها ذخیره میشود. این برچسب‌ها یک یا چند بانک برای ذخیره اطلاعات مختلف و شناسه‌های منحصر به فرد دارند.

Cables (کابل)

کابل‌ها، قرائت‌گر و آنتن را  به هم متصل می‌کنند و به قرائت‌گر اجازه می‌دهند تا فرمان‌ها را از طریق امواج رادیویی به آنتن بفرستد. کابل‌های RFID با توجه به اتصالات، طول و درجه عایق بندی حرارت متفاوت هستند و متناسب با ویژگی خود در بخش‌های مختلفی کاربرد دارند.

   Auxiliary Items (اقلام کمکی)

بسته به این که سیستم RFID چقدر پیچیده است، موارد کمکی را می‌توان برای سهولت استفاده یا ایجاد قابلیت جدید به کار گرفت؛ این موارد عبارتند از براکت نصب آنتن، پرینترهای RFID، آداپتورها و پورتال.

Software (نرم افزار)

در هر سیستم RFID وجود یک نرم‌افزار ضروری است تا سخت افزار بتواند کاربرد اساسی خود را به وسیله این نرم افزار نشان دهد.

اجزا سیستم RFID

انواع فرکانس RFID چیست ؟

برچسب‌های RFID با استفاده از امواج الکترومغناطیسی ارتباط برقرار کرده و بین ۱۲۵ کیلوهرتز و ۹۶۰ مگاهرتز کار می‌کنند.

RFID منفعل

Low Frequency (فرکانس پایین  125 – 134 kHz )

فرکانس پایین یا LF برای کاربردهایی همچون ردیابی حیوانات مورد استفاده قرار می‌گیرد، آب در محدوده قرائت آن‌ها تقریباً هیچ تاثیری ندارد و محدوده قرائت برای این فرکانس تا ۱۰ سانتی متر طول دارد.

High Frequency (فرکانس بالا 13.56 MHz)

فرکانس بالا یا HF محدوده قرائت وسیعی از یک سانتیمتر تا ۱ متر دارند. (NFC) بخشی از این فرکانس است و در سیستم‌های کاربردی مانند سیستم‌های بلیط مترو به کار می‌رود.

Ultra-High Frequency (فرکانس بسیار بالا865 – 960 MHz)

فرکانس UHF بخش عمده ای از کاربردهای RFID (ار اف ای دی) را تشکیل می‌دهد. محدوده قرائت برچسب‌های UHF منفعل از چند سانتی‌متر برای برچسب‌های کوچک و تا حدود ۱۰ متر برای برچسب‌های بزرگ میباشد. این فرکانس اغلب در مواردی مانند ردیابی دارایی، زمان‌بندی مسابقه، ردیابی ابزار و وسائل به کار گرفته میشود.

فرکانس‌های RFID

RFID فعال

Active RFID

برچسب‌های فعال RFID شامل یک باتری برای بالا بردن محدوده قرائت آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ متر طول هستند؛ این برچسب‌ها می‌توانند از فاصله خیلی دور قرائت شوند، اما عمر باتری آنها تنها حدود ۳-۵ سال است؛ این برچسب‌ها بزرگ‌تر، ‌حجیم‌تر و گران‌تر از همتایان منفعل خود هستند.
این برچسب‌ها در سیستم‌هایی که نیاز به ردیابی در لحظه و محدوده طولانی قرائت وجود دارد، کاربرد دارند.

ویژگی‌های تکنولوژی RFID چیست ؟

 • فن‌آوری RFID یک تکنولوژی بدون محدودیت نیست.
 • اکثر برچسب‌های RFID حافظه کمی داشته و برای نگهداری یک شماره شناسایی طراحی شده‌اند.
 • در حالی که برخی برچسب‌ها می‌توانند داده‌های بیشتری را در بخش حافظه کاربر ذخیره کنند، دسترسی به این اطلاعات اضافی زمان خواندن را کاهش می‌دهد.
 • برچسب‌ها با یک پروتکل امنیتی به وجود می‌آیند که می‌تواند با نرم‌افزار بهبود یابد؛ این برچسب می‌تواند پس از خواندن با یک گذرواژه قفل شود.

تکنولوژی RFID، پیرامون ما

بسیاری از مردم از این که چه تعداد دفعات از تکنولوژی RFID استفاده کرده و یا از یک دستگاه RFID به صورت روزانه یا هفتگی استفاده کرده‌اند، آگاهی ندارند؛ کارت‌های دسترسی ورود به ساختمان‌ها، جمع آوری عوارض خودکار در بزرگراه‌ها، ایستگاه وزن کامیون‌ها و قرائت‌گرهای کارت‌های اعتباری همگی در اطراف ما بوده و از فن‌آوری RFID استفاده می‌کنند؛

 • هتل‌ها اکنون از تکنولوژی RFID برای کارت‌های ورود به اتاق‌ها استفاده می‌کنند
 • بیمارستان‌ها از آن برای کنترل دارایی خود استفاده می‌کنند
 • در انبارها برای مدیریت موجودی محصولات به کار گرفته میشود.
 • در خطوط تولید برای کنترل کیفیت و آگاهی از وضعیت تولید محصولات استفاده میشود.

امکانات این تکنولوژی بسیار زیاد است، اکثر این امکانات چند سال است که وجود دارند و هر روز برجسته‌تر میشوند؛
تکنولوژی RFID به سرعت در حال رشد است و به اینترنت اشیا (IOT) قدرت می‌دهد.

مقایسه RFID و بارکد

همه ما با بارکد آشنا هستیم و در اماکن مختلف دیده‌ایم که فردی با ریدر تفنگی شکل، بارکد روی اشیاء را می‌خواند تا اطلاعات مربوط به آن کالا را مشاهده کنیم .پس از فناوری بارکد، نسل جدیدی از فناوری به نام RFID بوجود آمد. این تکنولوژی با امواج رادیویی کار می‌کند و نسبت به بارکد سریع تر است.
استفاده از RFID به عنوان جایگزینی برای بارکدها در حال افزایش است؛ از جمله مزایای این تکنولوژی نسبت به بارکد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تکنولوژی RFID در چند ثانیه می‌تواند تعداد زیادی کالا را بخواند و اطلاعات آنها را با جزئیات بیش تری نسبت به بارکد، نشان دهد.
 • بر خلاف بارکد که باید نور به برچسب بارکد بتابد، RFID با گسیل امواج می‌تواند با فاصله بیشتری از کالا و بدون نیاز به خط دید مستقیم، برچسب آن را بخواند و کالا را شناسایی کند.
 • تکنولوژی RFID می‌تواند هزاران موارد را به طور همزمان شناسایی کند و اقلام را از فاصله‌هایی با ابعاد در محدوده سانتی‌متر تا متر بسته به نوع برچسب و قرائت‌گر RFID بررسی کند. زمان قرائت برای برچسب‌های RFID نوعاً کم‌تر از ۱۰۰ میلی‌ثانیه است.
 • بارکدها قابل استفاده مجدد نیستند و این درحالی است که برچسب‌های RFID قابل استفاده مجدد بوده و قابلیت بازنویسی دارند.
 • برچسب‌های RFID در مقایسه با بارکد مقاوم‌تر، قوی‌تر و بهتر هستند و اغلب در یک پوشش پلاستیکی محافظت می‌شوند؛ به همین خاطر احتمال فرسودگی و مخدوش شدن آن‌ها پایین است؛ با این حال،هزینه برچسب RFID بیش از بارکد چاپ شده است.

این فناوری برای کسانی که باید حجم بالایی از کالا را مدیریت کنند و دغدغه مدیریت زمان و هزینه دارند٬ بسیار مناسب است و پیشنهاد می‌گردد.

چالش‌های تکنولوژی RFID چیست ؟

RFID در معرض دو چالش اصلی قرار دارد:
تداخل قرائت‌گر؛ این چالش زمانی که سیگنال یک قرائت‌گر RFID با یک قرائت‌گر دیگر تداخل می‌کند رخ میدهد؛ می‌توان با استفاده از یک پروتکل ضد تداخل از تداخل قرائت‌گرهای RFID جلوگیری کرد.
تداخل برچسب‌ها؛ تداخل برچسب‌ها زمانی رخ می‌دهد که تعداد زیادی از برچسب‌ها یک قرائت‌گر RFID را هنگام ارسال داده‌ها در زمان یکسان اشتباه می‌گیرند؛ انتخاب یک قرائت‌گر که اطلاعات را در هر لحظه جمع‌آوری کند از این مسئله جلوگیری می‌کند.

راهکار RFID چیست ؟

با استفاده از راهکار RFID  می توان انبارهای بزرگ، جریان کارها و فرایندها را در کارخانه های بزرگ به آسانی مدیریت کرد.
یکی از دغدغه های مدیران کارخانه شرکت های بزرگ این است که نظارت دقیق و کافی بر تمام امور نداشته و با وقت محدودی که دارند، نمی توانند به صورت دائم و از نزدیک تمام امور را مدیریت کنند.
با استفاده از فناوری RFID این امر برای مدیران ممکن است که با سرکشی کمتر و دقت بیشتر، فعالیت‌های حوزه خود را مدیریت کنند. بوسیله برچسب‌های RFID که به هر کالا الصاق می شود و قرائت‌گرهای RFID، شما می توانید به طور آنی هر آنچه می خواهید را پایش کنید.
از جمله راهکارهای مهم RFID میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

در نهایت می‌توان گفت تکنولوژی RFID ابزاری است به منظور جمع آوری مکانیزه اطلاعات جهت بهینه سازی یک فرایند و یا اصلاح یک ساختار

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره با ما در تماس باشید.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه می‌توانید مطالب این وبسایت را دنبال نمایید

5 دیدگاه دربارهٔ «RFID چیست»

 1. بازتاب: انبارداری نوین و مدیریت حرفه ای در انبار - وبلاگ تدبیر داده آویژه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا question