RFID

تکنولوژی RFID چیست ؟

تکنولوژی RFID چیست ؟

در پاسخ به سوال تکنولوژی RFID چیست ؟ RFID به فن‌آوری‌هایی اطلاق می‌شود که از ارتباط بی‌سیم بین یک تگ (برچسب) و ریدر(قرائت گر) برای ردیابی خودکار و شناسایی چنین داده‌هایی استفاده می‌کنند.

درمقدمه پاسخ به سوال تکنولوژی RFID چیست ، میتوان گفت امروزه ضرورت شناسایی خودکار عناصر و جمع آوری داده مرتبط به آنان بدون نیاز به دخالت انسان جهت ورود اطلاعات در بسیاری از عرصه های صنعتی، علمی، خدماتی و اجتماعی احساس می شود.

در پاسخ به این نیاز تاکنون فناوری‌های متعددی طراحی و پیاده سازی شده است.

به مجموعه ای از فناوری ها که از آنان برای شناسایی اشیاء، انسان و حیوانات توسط ماشین استفاده می گردد ، شناسایی خودکار و یا به اختصار Auto ID گفته می شود.

هدف اکثر سیستم های شناسایی خودکار، افزایش کارآیی، کاهش خطاء ورود اطلاعات و آزاد سازی زمان کارکنان برای انجام کارهای مهمتر نظیر سرویس دهی بهتر به مشتریان است . تاکنون فناوری های مختلفی به منظور شناسایی خودکار طراحی و پیاده سازی شده است . بارکد ها (کدهای میله ای) ، کارت های هوشمند ، تشخیص صدا ، برخی فناوری های بیومتریک (مانند تشخیص اثر انگشت و عنبیه چشم) ، OCR (برگرفته شده از optical character recognition) و RFID ( radio frequency identification) نمونه هایی در این زمینه می باشند . در ادامه با فناوری RFID بیشتر آشنا خواهیم شد.

[tie_index]آشنایی اولیه با فناوری RFID[/tie_index]

تکنولوژی RFID چیست ؟

اجازه دهید برای آشنایی بیشتر با فناوری ار اف ای دی چندین تعریف از آن را با یکدیگر مرور نمائیم :

ًRFID با استفاده از ارتباطات مبتنی بر فرکانس های رادیویی امکان شناسایی خودکار ، ردیابی و مدیریت اشیاء ، انسان و حیوانات را فراهم می نماید.

عملکرد RFID وابسته به دو دستگاه تگ و کدخوان یا همان ریدر است که جهت برقراری ارتباط بین یکدیگر از امواج رادیویی استفاده می نمایند.

به مجموعه ای از فناوری ها که در آنان برای شناسایی خودکار افراد و اشیاء از امواج رادیویی استفاده می گردد، RFID گفته می شود.

[tie_index]تگ RFID چیست ؟[/tie_index]

تگ RFID

تگ RFID چیست ؟

روش های مختلفی برای شناسایی افراد و اشیاء وجود دارد. ذخیره شماره سریال منتسب به یک فرد و یا شی درون یک ریزتراشه که به آن یک آنتن متصل شده است ، یکی از متداولترین روش های شناسایی خودکار است . به تلفیق تراشه و آنتن ، تگ RFID  و یا فرستنده خودکار RFID  گفته می شود . تراشه به کمک آنتنی که به آن متصل شده است، اطلاعات لازم جهت شناسایی آیتم مورد نظر را برای یک ریدر ارسال می نماید . ریدر امواج رادیویی برگردانده شده از تگ RFID را به اطلاعات دیجیتال تبدیل می نماید تا در ادامه ، امکان ارسال داده برای کامپیوتر و پردازش آن فراهم گردد.

RFID  یک پلت فرم مهم جهت شناسایی اشیاء ، جمع آوری داده و مدیریت اشیاء را ارائه می نماید . پلت فرم فوق مشتمل بر مجموعه ای از فناوری های حامل دیتا و محصولاتی است که به مبادله دیتا بین حامل و یک سیستم مدیریت اطلاعات از طریق یک لینک فرکانس رادیویی کمک می نماید . تگ های RFID با استفاده از یک فرکانس و بر اساس نیاز سیستم (محدوده خواندن و محیط) ، پیاده سازی می گردند . تگ ها به دو سته فعال یا Active (به همراه یک باطری) و یا غیرفعال یا Passive (بدون باطری) تقسیم می شوند . تگ های غیرفعال، توان لازم جهت انجام عملیات را از میدان تولید شده توسط ریدر می گیرند . ریدر RFID ، معمولا  به یک کامپیوتر متصل می شود و نقشی مشابه با یک اسکنر بارکد را دارند. مسئولیت برقراری ارتباط لازم بین سیستم اطلاعاتی و تگ های RFID برعهده ریدر RFID است.

تگ ها RFID انواع بسیار متفاوتی دارند. در ادامه، می توانید چند نمونه از تگ های آر اف ای دی را نشان می دهد .

تکنولوژی RFID چیست ؟

نمونه ای از تگ‌‌های RFID

[tie_slideshow]

[/padding]

تگ آر اف آی دی چگونه کار می کند؟

تگ و یا دستگاه فرستنده خودکار ، شامل یک مدار الکترونیکی است که که به شی مورد نظری که لازم است دارای یک کد شناسایی باشد ، متصل می گردد .

زمانی که تگ نزدیک و یا در محدوده کدخوان قرار می گیرد ، میدان مغناطیسی تولید شده توسط کد خوان باعث فعال شدن تگ می گردد.

در ادامه ، تگ بطور پیوسته اقدام به ارسال داده از طریق پالس های رادیویی می نماید . در نهایت داده توسط کدخوان دریافت و توسط نرم افزارهای مربوطه نظیر برنامه های ERP ( برگرفته شده از Enterprise Resource Planning ) و SCMS ( برگرفته شده از Supply Chain Management systems ) پردازش می گردد .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا