نرم افزار انبارداری چیست؟

نرم افزار انبارداری ، راه حلی است که تمام موجودی یک کسب و کار را بررسی و عملیات تکمیل زنجیره تامین را از مرکز توزیع تا قفسه فروشگاه مدیریت می‌کند. از خرده فروشی‌ها تا کسب‌وکار های بزرگ امکان بهره‌وری از این نرم افزار و استفاده از مزایای آن را دارند؛ اما این نرم افزار عمدتا در انبار هایی که ورود و خروج های بیشتری دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چگونه نرم افزار انبارداری به کسب و کار شما کمک می‌کند؟

چرا باید از نرم افزار انبارداری استفاده کنیم؟ مدیریت انبار یکی از چالش برانگیزترین جنبه‌های هر کسب و کاری است؛ از فروشگاه‌های کوچک تا کسب و کارهای با مقیاس بزرگ با این چالش‌ها مواجه هستند؛ به طور مثال در خرده‌فروشی‌های آنلاین، یک مدیریت ناکارآمد در مدیریت موجودی انبار می‌تواند به یک بی‌نظمی بزرگ در فرآیند زنجیره تامین تبدیل شود و باعث افزایش فعالیت‌های دستی و هزینه‌های انبارداری گردد.
درحقیقت خطاهای انسانی در مدیریت انبار بسیار رایج هستند و هر ساله منجر به ایجاد هزینه‌های چشمگیری می‌شوند.
به همین دلیل در مدیریت انبار برای افزایش کارایی و صرفه جویی در هزینه‌ها، راه همیشه برای ایجاد اتوماسیون مدیریت انبار باز است. یک نرم افزار انبارداری ، سهولت بزرگی در کار برقرار می‌کند که باعث کاهش بی‌دقتی و صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود.

اما چالش‌های اصلی در مدیریت انبار چیست و چگونه اتوماسیون مدبربت انبار این مشکلات را برطرف می‌سازد؟

دستاوردهای پیاده‌سازی سامانه انبارداری

در ادامه به معرفی دستاوردها و مزایای پیاده‌سازی سامانه نرم افزار انبارداری اشاره خواهیم نمود و همچنین توضیح مختصری درخصوص نیازهای اساسی پیاده‌سازی یک سامانه مدیریت انبار ارائه خواهیم نمود.

بهبود عملکرد انتخاب و برداشت کالا در نرم افزار انبار داری

انتخاب و برداشت کالا یکی از مهمترین وظایف سیستم انبارداری است. سهم بزرگی از فعالیت در هر انبار توسط کارگران انبار، برای انتخاب اقلام و ارسال به بخش حمل و نقل انجام می‌گیرد.
فرآیند برداشت از چند مرحله تشکیل شده است. لازم است نرم افزار مدیریت موجودی انبار بتواند در آن فرآیند شرکت کرده و تا جای ممکن به اتوماسیون آن کمک کند.

یک نرم افزار مدیریت انبار می‌تواند با تسهیل برداشت به شما کمک کند تا بهره‌وری را افزایش دهید. برداشت‌ها بر دو اساس “Batch Picking” و “Wave Picking” و بر اساس تگ های محصول انجام می‌شود و WMS می‌تواند به راحتی سندی از آن ایجاد کند. نرم افزار انبارداری آویژه، همچنین مجهز به خواندن داده‌ها از هندهلد است که  بسیار به برداشت سریع کالا کمک می‌کند.

انتخاب و برداشت کالا در انبار

تنظیم مختصات کالا در سامانه انبارداری

مختصات کالا در نرم افزار انبار

مختصات کالا با سهولت در انبارداری و هزینه‌های عملیاتی در انبار ارتباط مستقیم دارد. تنظیم مختصات کالا مستلزم این است که شما مناطق و فضاهایی را در انبار تعیین کنید که برای اهداف خاصی در نظر گرفته شده است.
شما باید شماره‌های انبار، شیوه ذخیره‌سازی، انبار ذخیره‌سازی و غیره را تعریف کنید. یک نرم افزار مدیریت انبار به پیکربندی و گردش کار این امکان را می‌دهد تا همانطور که شما در نظر دارید، پیش برود.
اگر انبارهای متعددی در مختصات جغرافیایی مختلف در اختیار دارید، می توانید با یک گروه از موجودی شروع کنید، مختصات اقلام را تنظیم کرده و سپس هر ناحیه را به یک صورت کالا اختصاص دهید.

فهرست‌بندی موجودی در سیستم مدیریت انبار

یکی از مشکلات اصلی کسب‌ و کارهایی که با انبارداری سر و کار دارند، رعایت دقت در فهرست‌ موجودی انبار است. عدم دقت در فهرست موجودی ممکن است از عوامل متعددی ناشی شود؛ اما عدم رعایت اتوماسیون بزرگترین عامل در ایجاد آن است.
موجودی نادرست ممکن است منجر به محاسبه اشتباه در مرحله مرتب‌سازی و ایجاد مشکل در سطوح ایمنی انبار شود.
به همین دلیل مشاغل می‌توانند به منظور اطلاع دقیق از وضعیت موجودی انبار از نرم‌افزار انبارداری که شمارش چرخه مبتنی بر RFID را فراهم می‌کند، استفاده کنند. نرم افزار مدیریت انبار مبتنی بر RFID آویژه این کار را به سادگی انجام می‌دهد.

استفاده بهینه از فضای انبار

استفاده از فضای انبار

استفاده بهینه از فضای یک انبار، با زمان جابه‌جایی انباردارها ارتباط مستقیم دارد. استفاده ضعیف از فضای انبار در هنگام چیدمان و اعزام، منجر به یک سیستم ناکارآمد می‌شود که هزینه‌های بیشتری را به دنبال دارد.
استفاده از حد‌اکثر فضای قفسه، بهینه‌سازی پالت و … از جمله مواردی است که  برای به حداکثر رساندن و استفاده مناسب از فضای انبار بسیار مهم است.

به‌منظور انجام این کار، صورت موجودی کالا نسبت به محصولات باید به سرعت شناخته شود. یک نرم افزار انبارداری مانند آویژه می‌تواند اطلاعاتی سریع در مورد اقلامی که سرعت فروش زیادی دارند، به شما ارائه دهد. شما می‌توانید اقلامی که فروش سریعتری دارند را در مکانی نگهداری کنید که انتخاب، بسته‌بندی و حمل آن‌ها راحت‌تر باشد و زمان و هزینه‌های جابه‌جایی را کاهش دهد.
هنگامی که موجودی خود را با توجه به تگ‌ها مرتب می‌کنید، ممکن است اقلام کم‌فروش را دور از دسترس سریع یا در قفسه بالاتر در انبار قرار دهید.

قابلیت به‌روزرسانی گردش کار در بازه‌های زمانی مشخص در نرم افزار انبار

یک نرم افزار انبارداری به شما اطلاعات کاملی در مورد هر محصول متناسب با تگ و لیبل  آن ارائه می دهد. همچنین ممکن است با توجه به تقاضای محصول بر‌اساس مناطق، تجزیه و تحلیل دقیق دریافت کنید. این به شما این امکان را می‌دهد تا به سرعت گردش کار خود را تغییر داده و از فرآیندهای زائدی که دیگر اهداف کارآمدی برای شما نیست، خلاص شوید.
سرمایه گذاری در WMS همیشه کاری عاقلانه است. مدیریت کارآمد انبار مستلزم انجام کارهای معمول و تکراری است. اینجاست که اتوماسیون می‌تواند نقش مهمی ایفا کند و با افزایش کارایی، هزینه‌ها را چندین برابر کاهش دهد.

سیستم مدیریت انبار

حال چند سوال مهم را از خود بپرسید:

 • خطاها تا چه حد بر کسب و کار شما تأثیر می‌گذارد؟
 • برای ساده سازی فرآیند‌های برداشت، بسته بندی و حمل‌ و نقل به چه چیزی نیاز دارید؟
 • چگونه سیستم لجستیک فعلی شما می‌تواند با نوآوری‌های تجارت آنلاین ادغام شود؟
 • برای تصمیم گیری های استراتژیک به چه داده‌هایی نیاز دارید؟
 • به چه سرعتی به داده‌های انبار نیاز دارید، تا آن‌ها در سراسر شرکت شما در دسترس باشد؟

با پاسخ به این سوالات، می توانید متوجه شوید که دقیقاً هدف شما از استفاده از نرم افزار انبارداری چیست. هنگامی که نیازهای خود را مشخص کردید، می توانید یک نرم افزار را بر اساس ویژگی های زیر انتخاب کنید.

نیازهای اساسی در یک سیستم انبار

1. ادغام نرم افزار انبارداری با فناوری RFID و بارکد

ادغام نرم افزار انبار با RFID

اسکن تک تک اقلام به صورت جداگانه یا نگهداری سوابق موجودی در صفحات گسترده می تواند زمان‌بر و خسته کننده باشد. برای سهولت در این فرایند، باید نرم افزار مدیریت انبار خود را با آخرین فناوری‌ها مانند RFID و اسکن بارکد ادغام کنید تا تمام موجودی انبار شمارش شود.

2. معیارهای مفید و آسان برای خواندن داده ها

داده ها جزء جدا نشدنی هر کسب و کاری هستند. اما نه تنها مفهوم داده‌ها بلکه نحوه ارائه آن‌ها نیز به همان اندازه مهم است. اگر نتوانید نتایج اصلی را از آن استخراج کنید، داشتن حجم عظیمی از داده‌ها می‌تواند ترسناک باشد.
باید اطمینان حاصل کنید که نرم افزاری که انتخاب می کنید بتواند از داده‌ها معنا بگیرد و گزارش‌ها و تجزیه‌ و‌ تحلیل‌ های مفیدی تهیه کند تا از آن‌ها برای بهبود تصمیم‌گیری استراتژیک در مورد عملکرد انبار خود استفاده کنید.

خواندن داده ها با سیستم انبار

3. پرداخت و صورتحساب

پرداخت صورتحساب

لجستیک شخص ثالث (third-party logistics)، بسیار تلاش می‌کنند تا خدماتی درجه یک را برای تحویل به موقع محموله‌های مشتری ارائه دهند. بنابراین، آن‌ها باید پرداخت دقیقی برای خدمات خود داشته باشند.
یک نرم افزار انبارداری کارآمد باید ارائه‌دهندگان 3PL را قادر سازد که تمام اطلاعات صورتحساب را پیگیری کنند تا هیچ فرصت پرداختی از دست نرود. این امر نه‌تنها پرداخت و صورت‌حساب دقیق را تسهیل می کند، بلکه باعث صرفه‌جویی در وقت در مقایسه با محاسبات دستی می‌شود.

4. سفارشی سازی نرم افزار انبار

لجستیک شخص ثالث بخش مهمی از هر کسب و کاری است که دارای انبار است و انبارگردانی می‌کند. در ابتدای امر، آنها ممکن است بزرگترین دارایی مشتریان خود، یعنی موجودی آنها را مدیریت کنند، اما فراموش نکنید که عملکرد بدون نقص آنها موفقیت مشتری را تضمین می‌کند.
یک نرم افزار انبارداری مدرن باید راه‌حل‌های برندسازی سفارشی 3PL، مانند اضافه کردن لوگوی خود به پورتال‌های مشتریان را پیاده‌سازی کند تا بتواند کسب‌وکار خود را با عملیات مشتریانش ادغام کند. این امر باعث دیده شدن 3PL ها و جلب اعتماد مشتری نیز می‌شود.
مشتریان باید از وضعیت محموله‌ها مطلع شوند. یک نرم افزار انبار باید هشدارهای خودکار ارائه دهد و در سرمایه و زمان خود و مشتریانش صرفه‌جویی کند.

سفارشی سازی سیستم انبار

5. ادغام یکپارچه با سیستم‌های ERP

ادغام نرم افزار انبار با ERP

نرم افزار ایده آل مدیریت انبار، باید نرم افزاری باشد که بتواند به صورت یکپارچه با مدیریت کار موجود (ERP) شما ادغام شود. شما باید مطمئن شوید که نرم افزار به طور کامل با ابزارهای نیروی کار به منظور اتوماسیون بسیاری از عملکردهای تجاری و منابع انسانی مطابقت دارد.

6. انعطاف پذیری و مقیاس پذیری نرم افزار انبارداری

مقیاس‌پذیری یک پیشرفت طبیعی برای هر کسب و کاری است. علاوه بر این، شما همچنین باید به ذهن بسپارید که آیا عملیات و ابزارهای تجاری شما به اندازه کافی قوی هستند که بتوانند با اهداف و مقصود سازمان هماهنگ شوند؟
نرم افزاری که انتخاب می‌کنید باید بتواند رشد شما را تداوم ببخشد، به اندازه کافی پویا و انعطاف پذیر باشد تا بتواند تجارت و موجودی رو به افزایش شما را تامین کند و همچنین باید به اندازه‌ای مقیاس‌پذیر باشد که بتواند با افزایش تعداد انبارها، رشد کند.

مقیاس پذیری نرم افزار انبار

بنابراین این موارد از ویژگی‌های اصلی است که وقتی تصمیم گرفتید از یک نرم افزار انبارداری برای ساده سازی عملکردهای تجاری خود استفاده کنید، قطعاً باید به دنبال آن‌ها باشید. با این حال، این‌ها عملکردهای اصلی WMS هستند؛ در حالی که بسیاری از عناصر اضافی نیز وجود دارد. مانند:

 • به روز رسانی سریع صورت کالا
 • ادغام بک آفیس با مدیریت سفارش
 • کنترل موجودی
 • سفارشات خرید
 • تقسیم بندی داده‌ها مخصوص هر مشتری
 • ردیابی دقیق هر مورد
 • ردیابی عملکرد
جمع بندی

معرفی یک سیستم مدیریت انبار کارآمد برای عملکرد یک شرکت بسیار مهم است. انجام موفقیت آمیز و ردیابی محموله‌ها در هر نقطه از سفر به یک سیستم منسجم نیاز دارد که بخش‌های زیادی را در بر می گیرد. قبل از نهایی کردن سیستم مدیریت انبار، باید ماهیت و مقیاس کسب و کار خود را همراه با اهدافی که باید به آن‌ها برسید، در نظر بگیرید.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه می‌توانید مطالب این وبسایت را دنبال نمایید

2 دیدگاه دربارهٔ «نرم افزار انبارداری چیست؟»

  1. سلام و ادب خدمت شما
   بله این امکان برای شما فراهم است تا قبل از تهیه نرم افزار انبار بتونید محیط نرم افزاری رو ببینید و باهاش کار کنید.
   هر سوال دیگری بود در خدمتتون هستیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا