جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کاربرد تکنولوژی RFID در بیمارستان

۷ موردی که با استفاده از تکنولوژی RFID میتوانید آن‌ها را در بیمارستان‌ها ردیابی کنید

حوزه سلامت یکی ازحوزه‌هایی است که تکنولوژیRFID ومزیت‌های آن در این حوزه به خوبی شناخته شده و به کارگرفته میشوند.
به همین دلیل،تحقیقات اخیر بازار نشان داده‌است که رشد استفاده از تکنولوژی RFID در بیمارستان به صورت نمایی خواهد بود.
یکی‌از دلایلی که تکنولوژیRFID دراین صنعت به طورقابل‌توجهی رو‌به‌ رشد است؛تعداد زیادی از برنامه‌های کاربردی است که می‌تواند مفید باشد.
دربیمارستان‌هایی که با تکنولوژیRFID تجهیز شده‌اند،RFID در اشکال مختلفی پیاده‌سازی شده‌است؛از ردیابی تجهیزات جراحی تا ردیابی بیماران و کارکنان.
در این مقاله ۷ کاربرد رایج تکنولوژی RFID در بیمارستان‌ ها در سراسر جهان گردآوری شده است.

کاربرد شماره ۱ استفاده از تکنولوژی RFID در بیمارستان

پزشکی و داروسازی
کنترل موجودی / تأیید اعتبار
از تکنولوژی RFID برای کنترل موجودی هر کالایی میتوان بهره برد اما سیستم‌های RFID در هنگام ردیابی محصولات پر شده از مایع، چالش برانگیز بوده اما عمدتا به دلیل تقاضای صنعت داروسازی برچسب های RFID با توانایی پیگیری این دارایی‌ها به راحتی در دسترس هستند.
در بیمارستان‌ها داروهایی که دائماً در حال تغییر هستند باید پیگیری شوند تا مقدار مورد نیاز از این داروها را برای بیماران نگه داری شود و بیمارستان دچار کمبود دارویی نگردد.
راه‌حل‌های کنترل‌موجودی(مانند بسیاری از صنایع) شامل شمارش دستی است که زمان زیادی می‌برد تا کارکنان این فرایند را تکمیل کنند.
استفاده ازRFID می‌تواند مقدارزمان صرف‌شده را کاهش دهد،داده‌های دقیق را تضمین کند وانواع ومقادیر صحیح داروهارا دراختیار قرار دهد.


برچسب‌های RFID داخل یا روی هربطری یا جعبه می‌توانند الصاق شوند که در طی فرآیند کنترل موجودی با قرائت‌گرهای دستی و یا از طریق قرائت‌گرهای ثابت و آنتن‌های قفسه به طور دائمی خوانده شوند.
برخی بیمارستان‌ها و تولید کنندگان دارویی همچنین از برچسب‌های RFID برای اعتبارسنجی داروهای خود استفاده می‌کنند.
تقلب در این صنعت با توجه به هزینه‌های بالای دارو و همچنین داروهای نجات‌بخش، در حال افزایش است؛ بنابراین، بسیاری از شرکت ها از تکنولوژی RFID به عنوان یک منبع تأیید هویت یا ضد جعل استفاده می کنند.
این کار با قرار دادن یک برچسب RFID بر روی یک بطری یا یک جعبه دارو و رمزگذاری آن با اطلاعات خاص انجام می‌شود تا بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها تایید کنند که داروهایی که آن‌ها می‌فروشند، معتبر هستند.
برچسب های RFID در این برنامه ها برای اطمینان از کیفیت استفاده می شود.

کاربرد شماره ۲ استفاده از تکنولوژی RFID در بیمارستان

ردیابی بیمار و کارکنان
ردیابی افراد
درحال‌حاضر،بیمارستان‌ها ازفن‌آوری RFID منفعل(Passive RFID) و همچنین نمونه‌های RFID فعال(Active RFID) برای ردیابی بیماران وکارکنان درسراسر بیمارستان‌ها استفاده می‌کنند.
بیماران و کارکنان به سه دلیل با برچسب‌های RFID در بیمارستان‌ها تجهیز شده‌اند:

  • بررسی اطلاعات بیمار
  • کاهش زمان انتظار و صبر
  • تعیین موقعیت بیماران

سیستم های RFID منفعل اغلب برای حفظ و تأیید سوابق بیمار در مچ بند استفاده می شوند، این برچسب‌های  RFIDدارای اطلاعات بیمار برروی خود هستند و سوابق بیمار برروی چیپ برچسب ذخیره می‌شوند یا با شناسه برچسب از طریق یک پایگاه‌داده مرتبط هستند.
اطلاعات کدگذاری شده بر روی برچسب مچ‌بند یک روش بهینه برای شناسایی بیماران است، زیرا می‌تواند در وضعیت‌های اورژانسی با اطمینان از اینکه به بیمار داروی اشتباهی داده نشود و یا به ناحیه نادرست بیمارستان فرستاده نشود، کمک کند.
بسیاری از زندگی‌ها در اثر حوادثی که در آن پرونده‌های بیماران جا به جا شد، از دست رفت.
اطلاعات مهم کدگذاری شده در مچ‌بند بیمار مانند «آلرژی به آجیل» یا زمان بستری می‌تواند نقش مهمی در بررسی وضعیت بیمار داشته باشد.

کاربرد RFID در حوزه سلامت

rfid در حوزه سلامت

RFIDفعال به چندروش مختلف دربیمارستان‌ها مورداستفاده قرارمی‌گیرد، اما عمدتاً برای برنامه‌های مربوط به ردیابی‌کارکنان و بیماران استفاده می‌شود.
به تازگی، بیمارستان‌ها از RFID فعال در سیستم‌های موقعیت مکانی (RTLS) برای شناسایی مشکلات در گردش کار خود و همچنین به منظور انتقال هرچه بهتر و سریعتر بیماران استفاده می کنند.
در این موارد، بیماران و کارکنان دارای نشان‌های RTLS هستند و سیستم مشخص می کند که بیماران چه مدت و در کدام بخش‌های بیمارستان بوده‌اند و گزارش هایی را به تیم مدیریت میدهد.

RTLS همچنین برای ردیابی نوزادان تازه متولد شده اجرا می‌شود؛ تحقیقات نشان می‌دهد که بین سال‌های ۱۹۶۵ تا ۲۰۱۷، ۱۳۵ نوزاد در ایالات‌متحده از بخش‌های مراقبت‌های بهداشتی به‌ سرقت ‌رفته هستند.
کودکان فقط از مکان‌های تصادفی در این مرکز دزدیده نشده اند، از مناطق مورد اعتمادی مانند اتاق مادر، مهد کودک، و سالن کودکان نیز دزدیده شده اند.
به منظور کم کردن خطر ربودن نوزاد، بیمارستان‌ها برای نظارت و پیگیری هر کودک، برچسب های RTLS را برروی پای نوزادان قرار می‌دهند.
اگر یک کودک بیش از حد به در خروجی نزدیک شود، زنگ خطر صدا خواهد کرد و در قفل خواهد شد؛ علاوه بر این، اگر یک برچسب از کودک جدا شود، صدای آژیر خطر به گوش می‌رسد و موقعیت کودک را نشان می‌دهد.

کاربرد شماره ۳ استفاده از تکنولوژی RFID در بیمارستان

ابزار جراحی
ردیابی ابزار/ ردیابی دارایی ثابت
ابزارهای جراحی مثل چاقو جراحی،قیچی وگیره برای جراحی‌های روزانه مورد نیاز هستند؛بنابراین،این تجهیزات باید همیشه تمیز،ضدعفونی وآماده استفاده باشند.
متاسفانه، نداشتن تجهیزات جراحی مناسب در وضعیت مورد نظر، کمترین خطر ناشی از عدم ردیابی این ابزارها است.
مطالعات نشان می‌دهد که ابزارجراحی آلوده دربیمارستان‌ها به خاطراستفاده قبلی این ابزارآلات و استریل و ضدعفونی نکردن آن‌ها یافت میشود.
نه تنها می‌توان این موارد رابابرچسب‌هایRFID ردیابی کرد بلکه میتوان اطمینان حاصل کرد که هرابزار قبل ازاستفاده استریل شده باشد.


برچسب‌های RFID برروی فلزی که در تجهیزات جراحی تعبیه شده‌اند، به آن‌ها این امکان را می‌دهد که برای کنترل موجودی پی‌گیری شوند و اطمینان حاصل شود که از فرآیند ضدعفونی استفاده شده است.
انواع مختلفی از سیستم‌ها وجود دارند که از روش‌های استریل کردن متفاوتی استفاده می‌کنند؛ با ردیابی هر ابزار به صورت جداگانه، بیمارستان‌ها می‌تواند اطمینان حاصل کنند که تمام ابزارها توسط تولید کننده از یک سیستم استریل کردن مناسب استفاده می‌کنند.

کاربرد شماره ۴ استفاده از تکنولوژی RFID در بیمارستان

تجهیزات یکبارمصرف
ردیابی موجودی
اقلامی مانند گاز پانسمان،جعبه‌های دستکش وشیشه پلاستیکی از موارد مهم موجودی در بیمارستان‌ها هستند که باید در دست نگه‌داشته شوند.
ازآنجا که آنها یکبارمصرف وبا هزینه‌ای نسبتا کم هستند،استفاده ازبرچسب‌هایRFID باهزینه بالا برای پیگیری آنها امکان‌پذیر و به‌صرفه نیست.
RFID Inlays میتواند یک راه‌حل مقرون به‌صرفه برای این‌اقلام یکبارمصرف فراهم کند تااین اقلام در انبار،قفسه‌ یاسیستم‌ فروش باRFID بررسی‌شود.
هنگام ردیابی موارد یکبارمصرف، برخی از بیمارستان‌ها ترجیح می دهند تا از کارکنانی که از اقلام استفاده می کنند، استفاده کنند تا اطمینان حاصل شود که موجودی به درستی کنترل میشود.
برای کنترل موجودی این محصولات، در صورتی که یک سیستم RFID به درستی پیاده سازی شود، میتوان سیستم را پیکربندی کرد تا گزارشات روزانه یا ماهیانه‌ای را در اختیار مدیر انبار قرار دهد.

کاربرد شماره ۵ استفاده از تکنولوژی RFID در بیمارستان

تجهیزات بزرگ
ردیابی دارایی
تخت‌های بیمارستان و دستگاه‌های تست قابل حمل، از دیگر موارد با ارزش در بیمارستان‌ها هستند که به دلیل جا به جایی زیاد اغلب گمشده یا نابود می شوند؛ پی‌گیری این موارد در بیمارستان‌ها بسیار مهم است زیرا هزینه جایگزین این اموال بسیار بالا میباشد و علاوه بر این، برخی از این دارایی‌ها به آسانی در دسترس نیستند و زمان می‌برد تا جایگزین شوند.
استفاده از یک سیستم RFID یک روش ایده‌آل برای پی‌گیری این دارایی‌ها در داخل بیمارستان است.
به دلیل طبیعت گران‌قیمت وحیاتی این دارایی‌ها اگر یک سیستم RFID مستقر شود،بیمارستان‌ها معمولاً از سیستم موقعیت مکانی (RTLS) استفاده می‌کنند تا بدانند که آن‌ها در کجا هستند.

کاربرد شماره ۶ استفاده از تکنولوژی RFID در بیمارستان

امنیت
کنترل دسترسی / ردیابی افراد
امنیت جنبه دیگری از پی‌گیری افراد است که بیمارستان‌ها برای محدود کردن دسترسی به اتاق‌های خاص یا مناطق استفاده می‌کنند تا از سرگردانی مردم در اطراف ساختمان جلوگیری کنند.
بااین نوع از سیستم، اعضای پرسنل باید برای داشتن دسترسی،از نشان‌های RFID در هنگام ورود به درب‌های ورودی استفاده کنند.
این کار نه تنها از دسترسی غیرمجاز به مناطق محدود جلوگیری می کند، بلکه به بیماران کمک می‌کند تا به راحتی محل مورد نظر خود در بیمارستان را پیدا کنند، همچنین با این کار از سرقت دارو و تجهیزات پزشکی جلوگیری می‌شود.

کاربرد شماره ۷ استفاده از تکنولوژی RFID در بیمارستان

خشکشویی
ردیابی لباس‌ها در خشکشویی
حوله، پتو و ملحفه تنها نمونه‌های کوچکی از پارچه‌های خیاطی و پارچه‌ای است که تقریبا درهر اتاق بیمارستان موجود است.
هر کدام از این موارد باید قبل از پذیرش بیمار بعدی شست و شو و ضدعفونی شوند.
یک‌روش کارآمد برای پیگیری این موارد وهمچنین حصول اطمینان ازاین‌که آنها استریل هستند،استفاده از یک سیستم با برچسب‌های RFID است.
این مورد مشابه کاربرد استفاده ازRFID درابزارجراحی است زیرا دو جنبه وجود دارد؛نگه داشتن موجودی وحصول اطمینان از پاکیزگی.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد تکنولوژی RFID درحوزه سلامت وردیابی اموال در بیمارستان‌ها میتوانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.
۰۲۱-۸۸۹۲۹۴۳۶
۰۲۱-۸۸۹۱۸۸۷۴

اطلاعات و اخبار تکنولوژی RFID را میتوانید در وبلاگ شرکت تدبیر داده آویژه مطالعه فرمایید.
شرکت تدبیرداده آویژه؛ ارائه دهنده تخصصی‌ترین راهکارهای مبتنی بر RFID

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − پنج =

پیمایش به بالا