اخبار RFIDفناوری

RFID پایه ای برای اینترنت اشیاء

مقدمه

اینترنت اشیاء موضوع مهمی است و این را زمانی به‌خوبی متوجه می‌شویم که به فرصت‌های بی‌شماری که ایجاد خواهد کرد نگاهی بیندازیم. گفته می‌شود شبکه ارتباطی ماشین با ماشین، ظرف ده سال آینده ۱۹ تریلیون دلار فرصت اقتصادی ایجاد کند و طبیعی است که شرکت‌های مختلف بخواهند هرکدام سهمی از این آورد مالی داشته باشند.

اما این همه ماجرا نیست! یعنی باید گفت هیچ‌کس کل ماجرا را نمی‌داند!

می‌خواهیم در ادامه برخی از حقایق اینترنت اشیاء را باهم مرور کنیم شاید دید روشن‌تری به این تکنولوژی پیدا کنیم.

۴ مورد از حوزه‌های فعالیت حال حاضر اینترنت اشیاء

  • اکنون یک دهه است که سیستم پیچیده‌ ای از نرم‌افزار مدیریت داده٬ تگ‌های RFID واگن‌ها و محتوای آن‌ها را با استفاده از اینترنت اشیاء بررسی می‌کنند. باقی شیوه‌های نقل ‌و انتقال نیز سال‌ها است روند مشابهی را طی می‌کنند. دفعه بعدی که محموله‌ای را ارسال و یا دریافت کردید حتماً به نقش تگ‌های RFID و سیستم‌های مدیریتی متصل به اینترنت آن فکر کنید! بدون این تکنولوژی‌های هیچ محموله‌ای با این کیفیت و سرعت به مقصد نمی‌رسید.
  • به‌جرئت می‌توان گفت طی این پنج سال اخیر، هیچ ماشین لوکس یا میان رده‌ای وارد بازار نشده مگر اینکه اتصال به اینترنت و سیستم‌های ارتباطی از راه دور به نحوی در آن تعبیه‌شده باشد. از OnStar، BlueLink، UConnect گرفته تا Sync تقریباً تمام این سیستم‌های ماشین‌های متصل به شبکه کار مشابهی را انجام می‌دهند.
ادامه
  • سال‌ها است که جنرال الکتریک از مفاهیم اینترنت اشیاء برای رصد عملکرد موتورهای جت خود استفاده می‌کند. سنسورهای پیچیده و متعددی که در هر پرواز بیش از ۱۴ گیگابایت داده عملیاتی را گزارش می‌کنند.
  • در بسیاری از روندهای درمانی، دوز و برنامه زمانی مصرف دارو اهمیت بسیار زیادی دارد. اینترنت اشیا می‌تواند کمک کند تا این دوزها به‌طور دقیق و زمان مصرف دارو به‌موقع یادآوری شود. بسته‌ بندی‌های قرص و دارو متصل به شبکه، می‌توانند زمان مصرف دارو را به شما یادآوری و به پزشک گزارش کنند و در صورت فراموشی هشدار بدهند. برخی از این قوطی‌ها حتی قابلیت سفارش مجدد دارند.
اینترنت اشیاء

جمع بندی
این‌ها تنها بخشی از قابلیت‌ها و امکاناتی است که اینترنت اشیاء در اختیار ما و کسب‌وکارها گذاشته است. دنیا به سمتی پیش خواهد رفت که کاربرد بسیاری از ابزارها وسایل اطرافمان بدون اتصال به شبکه و تبادل داده قابل‌تصور نباشد. سنسورهایی که داده‌ها را جمع‌آوری می‌کنند، سرورهایی که آن‌ها را ذخیره و نرم‌افزارهایی که تحلیل می‌کنند و درنهایت اقداماتی که بر مبنای تحلیل‌ها بدون دخالت ما انجام خواهد گرفت. این آینده‌ای است که اینترنت اشیاء برای ما متصور است و اکنون در آغاز آنیم!

ارائه دهنده تخصصی‌ترین راهکارهای مبتنی بر RFID
منبع
The Motley Fool
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *